Kalibracja i serwis alkomatów

Wiele osób zastanawia się, co to właściwie jest kalibracja alkomatu. Kalibracja jest to proces kontrolno-optymalizacyjny, który konfiguruje oprogramowanie alkomatu w taki sposób, by jak najdokładniej wskazywał wartości alkoholu w pobieranym powietrzu. Alkomaty są poddawane testom i wykazują sprawność na specjalnych symulatorach. Gdy wyniki odbiegają od rzeczywistości należy zresetować oprogramowanie i ustawić początkowe wartości nominalne.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym jest legalizacja alkomatów? Podstawowe informacje:

  • Alkomaty półprzewodnikowe kalibruje się średnio od 100 do 300 pomiarów, zależne jest to od modelu, niektóre posiadają możliwość kalibracji nawet co 500 pomiarów. Ważne, aby odstęp nie był jednak dłuższy niż 6 miesięcy.
  • Alkomaty elektrochemiczne kalibrujemy co 500 lub więcej pomiarów, nie powinno jednak minąć więcej niż 12 miesięcy.
  • Czasami, niezależnie od ilości wykonanych pomiarów, dochodzi do sytuacji, w której alkomat wykazuje inną wartość niż 0,00‰ u osoby, która nie spożywała alkoholu lub wskazuje wartość 0,00‰ u osoby, która go spożywała. W takiej sytuacji koniecznie musimy skalibrować nasz alkomat.
  • Jeśli nasze urządzenie po odliczeniu pewnego czasu potrzebnego do wykonania testu mimo wydmuchiwania powietrza nie reaguje w żaden sposób jest to sytuacja, w której należy dokonać kalibracji alkomatu.
  • Kalibracja alkomatu zalecana jest również w przypadku, gdy wykonano urządzeniem badanie bezpośrednio po spożyciu alkoholu – do 30 minut.
  • Kolejnym przypadkiem, kiedy niezbędna okaże się legalizacja alkomatu, może być przechowywanie urządzenia w niewłaściwych temperaturach, czyli innych, niż są zalecane przez producenta lub przetrzymywanie go wraz z materiałami, które zawierały alkohol.
  • Czasami zdarza się też, że alkomat wskazuje wielokrotnie wartość maksymalną pomiaru lub ją przekroczyło – warto wtedy oddać urządzenie na przegląd lub kalibrację.
  • Są również sytuacje, w których alkomat wskazuje jednakowy wynik w kilku pomiarach, między którymi minął odstęp czasu około 20 minut.
  • Najlepiej samodzielnie kontrolować stan naszego alkomatu. Jeśli wynik pomiaru jest inny niż 0,00‰ wykonajmy od razu drugi pomiar. W przypadku, kiedy wynik znacznie różni się od pierwszego pomiaru urządzenie nadaje się do kalibracji.

Kalibracja alkomatów zapewnia maksymalnie dokładne i bezbłędne pomiary stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki niej precyzyjnie skontrolujemy i uregulujemy kluczowe podzespoły oraz sensory, które uległy uszkodzeniu lub rozstrojeniu w wyniku dłuższego, czy też nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Kalibracji alkomatu nie powinniśmy przeprowadzać sami, ponieważ jest to zaawansowany proces wymagający wykonania wielu czynności przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Oddając swój alkomat w ręce profesjonalnego serwisu alkomatów, mamy pewność, iż będzie on działał z maksymalną wydajnością. Koszt kalibracji alkomatu to wydatek, który ponosi się raz na jakiś czas i nie jest duży.

 

Dbajmy regularnie o kontrolowanie stanu naszego alkomatu - Zapewni nam to bezpieczeństwo. Jeśli nie skalibrujemy urządzenia w odpowiednim czasie może dojść do pewnych uszkodzeń, które będą wiązały się z większym zakresem naprawy.

 

Kalibracja alkomatu – już wiesz co to jest? Jeśli jeszcze masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami! Wybierz serwis alkomatów w mieście Wrocław, w którym za kalibrację nie zapłacisz wysokiej ceny. Postaw na Kalibrujemy.pl! Nasza cena za kalibrowanie alkomatu jest bardzo korzystna – przekonaj się sam.

Jest 209 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 209 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 209 elementów