Alkomat DATech AlcoFind AF-35 PREMIUM jest produktem wysokiej jakości,...
Oto niezwykle praktyczny, wygodny oraz komfortowy w użyciu ustnik do...
Przedstawiamy Państwu kompleksowe wyposażenie dodatkowe do alkomatów...
Ustnik do alkomatu AlcoFind DA-9000 Ustniki są pakowane osobno w...
Ustniki do alkomatów serii alkohit przeznaczone do poszczególnych...
SERWIS I KALIBRACJA ALKOMATÓW
ul. Pory 59
02-757 Warszawa
TEL. 606 10 70 78
Alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne to proste i intuicyjne w obsłudze narzędzia przydatne dla każdego kierowcy. Obsługa ich nie powinna nikomu sprawić większych problemów, niemniej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach zapewniających dłuższą żywotność alkomatu i przede wszystkim jego maksymalnie precyzyjne pomiary.
Dmuchnij w alkomat nie prędzej niż 30-45 minut po spożyciu alkoholu. W tym czasie alkohol zdąży już się wchłonąć do krwi, a zatem urządzenie wyświetli wiarygodny pomiar odpowiadający faktycznemu stężeniu procentów w organizmie. Wcześniej alkohol będzie jeszcze obecny w żołądku, nawet w ustach czy przełyku, więc badanie alkomatem będzie wiązało się z przekłamanym, zbyt wysokim wynikiem. Obok nieprawdziwego wyniku, w takim przypadku istnieje również duże ryzyko rozkalibrowania, a nawet uszkodzenia alkomatu, gdy stężenie alkoholu znacznie przekroczy skalę dostępną w urządzeniu.
Wykonaj trzy pomiary – każdy w odstępie ok. 15 minut. Dobrze skalibrowany alkomat powinien wyświetlić dokładnie taką samą wartość. Dzięki temu zyskasz pewność, co do wiarygodnych wskazań alkomatu. Tendencja wzrostowa w wyświetlanym wyniku (gdy z każdym badaniem alkomat wskazuje coraz większe wartości) może oznaczać, że alkohol, prawdopodobnie wypity w większych ilościach, wciąż się jeszcze trawi, wchłania do organizmu. W takim przypadku musisz odczekać większą ilość czasu, zanim przeprowadzisz miarodajne badanie alkomatem.
Bezpośrednio przed badaniem alkomatem nie pal papierosów, postaraj się też niczego nie jeść. Dym papierosowy i nikotyna może zakłócić rzeczywisty wynik – zwłaszcza w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. Natomiast resztki jedzenia obecne w ustach mogą dostać się do urządzenia powodując jego zatkanie. Aby tego uniknąć, eksperci rekomendują tuż przed badaniem przepłukanie ust zwykłą wodą.
Kontroluj ilość pomiarów dokonywanych swoim alkomatem, aby mieć pewność co do wiarygodnych i dokładnych wyników. Pamiętaj, że po większej ilości pomiarów alkomat, jak większość urządzeń elektronicznych, ulega „rozstrojeniu” i wymaga kalibracji – ponownego skonfigurowania jego sensora. Kiedy dokładnie potrzebna jest kalibracja? Wszystko zależy od konkretnego modelu alkomatu – w przypadku tanich alkomatów półprzewodnikowych może to być już po 100-300 pomiarach, a w alkomatach elektrochemicznych – po co najmniej 500 pomiarach.
Zawsze, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodnych wskazań alkomatu, gdy urządzenie dłuższy czas nie było używane skontaktuj się z naszym serwisem i zapytaj czy i kiedy potrzebna będzie kalibracja. Pamiętaj, że to urządzenie, które w każdej chwili może się rozkalibrować, ulec awarii, dlatego tak ważne są regularne przeglądy alkomatu w naszym serwisie.
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!
serwis@kalibrujemy.pl tel. 606 10 70 78