Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

SERWIS I KALIBRACJA ALKOMATÓW
Al. Grunwaldzka 212 lok. 2/7
80-266 Gdańsk
TEL. (58) 500 88 62

JAK DBAĆ O ALKOMAT ?

Alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne to proste i intuicyjne w obsłudze narzędzia przydatne dla każdego kierowcy. Obsługa ich nie powinna nikomu sprawić większych problemów, niemniej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach zapewniających dłuższą żywotność alkomatu i przede wszystkim jego maksymalnie precyzyjne pomiary.

1

Dmuchnij w alkomat nie prędzej niż 30-45 minut po spożyciu alkoholu. W tym czasie alkohol zdąży już się wchłonąć do krwi, a zatem urządzenie wyświetli wiarygodny pomiar odpowiadający faktycznemu stężeniu procentów w organizmie. Wcześniej alkohol będzie jeszcze obecny w żołądku, nawet w ustach czy przełyku, więc badanie alkomatem będzie wiązało się z przekłamanym, zbyt wysokim wynikiem. Obok nieprawdziwego wyniku, w takim przypadku istnieje również duże ryzyko rozkalibrowania, a nawet uszkodzenia alkomatu, gdy stężenie alkoholu znacznie przekroczy skalę dostępną w urządzeniu.

2

Wykonaj trzy pomiary – każdy w odstępie ok. 15 minut. Dobrze skalibrowany alkomat powinien wyświetlić dokładnie taką samą wartość. Dzięki temu zyskasz pewność, co do wiarygodnych wskazań alkomatu. Tendencja wzrostowa w wyświetlanym wyniku (gdy z każdym badaniem alkomat wskazuje coraz większe wartości) może oznaczać, że alkohol, prawdopodobnie wypity w większych ilościach, wciąż się jeszcze trawi, wchłania do organizmu. W takim przypadku musisz odczekać większą ilość czasu, zanim przeprowadzisz miarodajne badanie alkomatem.

3

Bezpośrednio przed badaniem alkomatem nie pal papierosów, postaraj się też niczego nie jeść. Dym papierosowy i nikotyna może zakłócić rzeczywisty wynik – zwłaszcza w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. Natomiast resztki jedzenia obecne w ustach mogą dostać się do urządzenia powodując jego zatkanie. Aby tego uniknąć, eksperci rekomendują tuż przed badaniem przepłukanie ust zwykłą wodą.

4

Kontroluj ilość pomiarów dokonywanych swoim alkomatem, aby mieć pewność co do wiarygodnych i dokładnych wyników. Pamiętaj, że po większej ilości pomiarów alkomat, jak większość urządzeń elektronicznych, ulega „rozstrojeniu” i wymaga kalibracji –  ponownego skonfigurowania jego sensora. Kiedy dokładnie potrzebna jest kalibracja? Wszystko zależy od konkretnego modelu alkomatu – w przypadku tanich alkomatów półprzewodnikowych może to być już po 100-300 pomiarach, a w alkomatach elektrochemicznych – po co najmniej 500 pomiarach.

5

Zawsze, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodnych wskazań alkomatu, gdy urządzenie dłuższy czas nie było używane skontaktuj się z naszym serwisem i zapytaj czy i kiedy potrzebna będzie kalibracja. Pamiętaj, że to urządzenie, które w każdej chwili może się rozkalibrować, ulec awarii, dlatego tak ważne są regularne przeglądy alkomatu w naszym serwisie. 

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!


serwis@kalibrujemy.pl  TEL. (58) 500 88 62