Kary za jazdę pod wpływem w 2023r.

Od 2023 roku kary dla kierowców, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu, będą bardziej surowe. Dotyczą one nie tylko przyznawania mandatów oraz punktów karnych, lecz również możliwości odebrania pojazdu.

Kary za jazdę po użyciu alkoholu

O stanie po użyciu alkoholu można mówić w przypadku, gdy liczba promili w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,5. Organy porządkowe wyposażone są w nowoczesne profesjonalne alkomaty, podające bardzo dokładne wyniki. Kierowca, który będzie miał we krwi poniżej 0,5 promila, dostanie 15 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Sprawa zostanie skierowana sądową, a sąd wydając wyrok, może wymierzyć kierowcy karę pieniężną od 2,5 do 30 tysięcy złotych. Osoba, która wsiada za kierownicę w stanie po użyciu, będzie mogła też zostać skazana na karę pozbawienia wolności do 30 dni.

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

O stanie nietrzeźwości mówimy w momencie, gdy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,5 promila. W tym przypadku kierowcy muszą liczyć się z jeszcze dotkliwszymi karami. Dostaną oni, oczywiście, 15 punktów karnych i ich sprawa automatycznie trafi do sądu. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem. Sędzia może wydawać wyrok, w którym:

  • zobowiąże kierowcę do zapłaty kary w wysokości nawet 30 tysięcy złotych,

  • zobowiąże kierowcę do wpłaty co najmniej 5 tys. zł na Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,

  • zakaże kierowcy prowadzenia pojazdu na okres co najmniej 3 lat,

  • pozbawi kierowcę wolności nawet na 2 lata.

Jednocześnie kierowcy, który:

  • miał co najmniej 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu,

  • miał 0,5 promila alkoholu i spowodował wypadek,

  • dopuszcza się recydywy,

może zostać odebrany pojazd, którym porusza się po drogach. Dotyczy to zarówno samochodów prywatnych, jak i firmowych czy leasingowanych.

Dotkliwe kary dla pijanych kierowców

Pijani kierowcy nie będą mogli czuć się na drogach bezpiecznie, między innymi przez wzmożone kontrole oraz wysokie kary, jakie na nich czekają w 2023 roku. Warto mieć świadomość, że przed jazdą po użyciu ochronią nas alkomaty, które wskażą, czy aby na pewno jesteśmy trzeźwi. Alkomaty warto mieć w domu, a także zabierać ze sobą na imprezę czy większe wyjście. Czasami wydaje się bowiem, że po jednym czy dwóch kieliszkach szybko wytrzeźwiejemy, jednak pamiętajmy, że samodzielnie trudno ocenić zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Warto więc zainwestować w dobry sprzęt, zapewniający większe poczucie bezpieczeństwa i ochrony.