Slide background
Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Ile się trzeźwieje po 2 i 4 piwach?

Opublikowano dnia: wrz 24, 2020

Wielu kierowców zastanawia się, jak długo trzeźwieje się po 2 piwach, lub po 3, a nawet 4. Są oni ciekawi, po jakim czasie mogą wsiąść do samochodu, bez obawy o to, iż alkohol wpłynie na ich zdolność prowadzenia pojazdu. W Internecie można się spotkać z różnymi teoriami, według których po piwie trzeźwieje się szybciej, niż po mocniejszym alkoholu i w niedługim czasie po spożyciu można bez problemu jechać autem. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czy to prawda, oraz ile się trzeźwieje po 4 piwach w rzeczywistości.

Każdy upija się inaczej

Sposób, w jaki każdy z nas przyswaja alkohol, jest wyjątkowo indywidualny i niestały. Zależne to jest on wielu czynników. Na szybkość upijania się wpływają między innymi wiek, waga, sposób pica, rodzaj alkoholu oraz nasz stan zdrowia. Z tego względu nie ma możliwości określenia, jaki poziom alkoholu będzie w naszym krwiobiegu po wypiciu dwóch lub czterech kufli piwa.

Odpowiedź na pytanie: ile trzymają 2 piwa, robi się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy do wyżej wspomnianych elementów dodamy, to co jedliśmy. W zależności od rodzaju spożywanego posiłku alkohol we krwi może znaleźć się szybciej lub później. Dlatego jedynym pewnym sposobem oceniania naszego stanu jest użycie alkomatu.

Dodatkowo dwie osoby pijąc tyle samo alkoholu w tych samych warunkach, mogą mieć zupełnie inne stężenie alkoholu w organizmie. Jedno jest pewne, nawet po 2 piwach nie ma możliwości prowadzenia samochodu. Jest to nie tylko nieodpowiedzialne, ale także bardzo niebezpieczne.

Wypite 2 piwa, kiedy można jechać

Na tak postawione pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Po przysłowiowych dwóch piwach możemy już mieć 1 promil alkoholu we krwi, a innym razem dopiero po 4 półlitrowych kuflach. Niestety alkohol jest podstępny, dlatego może się okazać, że w czasie kontroli drogowej kilka godzin po zakończeniu picia piwa, wskaźnik alkomatu nie będzie pokazywał samych zer. Naprawdę nie warto ryzykować w najlepszym razie utraty prawa jazdy, a w najgorszym życia, jeżeli nie jesteśmy w stanie ocenić naszego stanu.

Zalety korzystania z alkomatu

Dlatego też każdy z nas powinien mieć własny, osobisty alkomat. Współczesne urządzenia tego typu są bardzo precyzyjne. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu sensorów elektrochemicznych. Są one w stanie wykryć najdrobniejsze cząsteczki alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego też są one stosowane przez policję i inne służby porządkowe.

Dzięki miniaturyzacji urządzenia te są na tyle małe, iż bez problemu mieszczą się w schowku samochodowym, damskiej torebce czy też plecaku. Profesjonalne modele wysokiej jakości wyposażone są w szereg przydatnych funkcji. Może to być między innymi zapisywanie kilkudziesięciu ostatnich pomiarów, szybkie uruchomienie oraz błyskawiczne przeprowadzanie pomiaru. Każdy wykonany pomiar to potencjalne uratowane ludzkie życie, warto o tym pamiętać. Nawet niewielka ilość alkoholu w naszym organizmie może wpłynąć na szybkość naszych relacji oraz postrzeganie otoczenia. A jak wiemy, czasem kilka sekund zwłoki może mieć tragiczne konsekwencje.