Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Dlaczego po alkoholu tracimy pamięć?

Opublikowano dnia: lis 28, 2022

Wszyscy wiemy, że etanol ma szkodliwe działanie na tkanki budujące wątrobę. Niewiele osób jest jednak świadomych, że równie destrukcyjny jest wpływ alkoholu na mózg. Tak zwany „urwany film” to stan po wypiciu trunków wysokoprocentowych, kiedy mamy trudności z przypomnieniem sobie, co się działo podczas imprezy czy zakrapianego spotkania. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Dlaczego po alkoholu tracimy pamięć?

Alkohol, a dokładniej etanol, to substancja, która z układu pokarmowego przenika do krwi, a następnie do mózgu. Oddziałuje tam na hipokamp, czyli element narządu, który odpowiada za funkcje związane z pamięcią. Etanol łączy się z jego receptorami, co prowadzi do mniejszej aktywności elektrycznej neuronów w hipokampie. Skutkuje to niższym przesyłem impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Zaburza to procesy związane z pamięcią zdarzeń i wtedy ma miejsce tak zwany „urwany film”. Należy zwrócić uwagę, że nie jest niszczona pamięć sprzed picia alkoholu- etanol nie ma takiego działania. Utrudnia on tylko zapisywanie w mózgu tego, co miało miejsce w trakcie pijatyki.

Komu najszybciej urywa się film?

U każdej osoby limit alkoholu jest inny i każdy traci pamięć w innym momencie. Niektórzy będą w takim stanie po 15 kieliszkach, a inni po 10 czy 20. Szybkość rozkładu etanolu w naszym organizmie zależy od masy ciała, czynników genetycznych, wieku, płci czy nawet od tego, co jedliśmy tego dnia. Stwierdzono, że jeśli u dwóch osób występuje takie samo stężenie alkoholu we krwi, to i tak ich zachowanie oraz skutki picia będą różne. Udowodniono też, że stali bywalcy barów i imprez, którzy mieli już epizody spożywania dużych ilości etanolu, są bardziej podatni na luki w pamięci.

Co zrobić, żeby nie tracić pamięci po alkoholu?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie „Jak nie tracić pamięci po alkoholu?” to po prostu go nie pić. Niestety niektórzy nie potrafią przeżyć imprezy bez kilku kieliszków wódki, dlatego dobrym nawykiem jest rozkładanie picia w czasie. Jednorazowe spożycie dużych ilości doprowadzi do dużego odurzenia, a taka sama objętość wypita przez kilka godzin nie powinna wyrządzić dużych szkód.

Zanik pamięci następujący po wypiciu dużych ilości alkoholu jest niekorzystnym zjawiskiem. Szkodliwe działanie etanolu na mózg sprawia, że nie pamiętamy momentu nalewania i wychylania kieliszków. Różne grupy ludzi mają inną wrażliwość na wysokie procenty, a więc są mniej lub bardziej narażone na „urwany film”. Wszystko zależy od szybkości metabolizmu i predyspozycji fizycznych.