Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Jakich alkomatów używa policja?

Opublikowano dnia: cze 1, 2023

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakich alkomatów używa Policja? Jeśli tak, to w poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na to i na wiele innych nurtujących Was pytań dotyczących pomiarowego sprzętu policyjnego.

Alkomat Policji - jak działa?

Jak działa policyjny alkomat? Otóż sposób wykonywania przezeń pomiarów nie odbiega od tego, w jaki sposób działają dobre alkomaty znajdujące się w naszej ofercie. Sprzęt ten składa się z:

  • ustnika lub czujnika do badania przesiewowego,
  • sensora, który analizuje uzyskane dane,
  • procesora, który przetwarza je do sygnału ukazującego się na wyświetlaczu,
  • wyświetlacza, źródła zasilania itd.

Rodzaje policyjnych alkomatów - co warto wiedzieć?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje alkomatów wykorzystywane przez polską Policję? Można je podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

Alkomaty dowodowe

To urządzenia wyróżniające się najwyższą dokładnością pomiaru. Oparto je na sensorach elektrochemicznych, które zapewniają dokładność wynoszącą aż 0,01 promila. Zaletą urządzeń dowodowych jest duża pamięć, w której można zapisywać dotychczasowe pomiary. Najbardziej rozbudowane alkomaty posiadają przenośne drukarki, które komunikują się z nimi za pomocą portu Bluetooth.

Alkomaty przesiewowe

Do badań dużej liczby kierowców używa się alkomatów przesiewowych. Nie posiadają one ustników, lecz specjalny czujnik, który analizuje skład wydmuchiwanego powietrza. Urządzenia te nie posiadają wbudowanego rejestratora. Oznacza to, że za ich pomocą nie można sporządzić materiału dowodowego. Jeśli badanie przesiewowe wskaże, że dana osoba może być pod wpływem alkoholu, to przeprowadza się kolejne - tym razem za pomocą certyfikowanego urządzenia dowodowego.

Alkomaty wykonujące pomiary krwi

Na chwilę obecną jedynie pomiar stężenia alkoholu we krwi pozwala uzyskać w pełni wiarygodny obraz stanu badanej osoby. Wynik pomiaru z krwi nie może być podważany w sądzie. Niestety, przeprowadzenie badania jest dość trudne technicznie, gdyż wymaga posiadania przeszkolenia medycznego przez obsługujący urządzenie personel.

Alkomaty do pomiaru... śliny

Alkomaty dokonujące pomiaru stanu trzeźwości na podstawie analizy śliny są używane wówczas, gdy z różnych powodów dana osoba nie może wykonać odpowiednio silnego wydechu. Ich wadą jest dość skomplikowana obsługa i niewielka dokładność w porównaniu z urządzeniami elektrochemicznymi.

Jak widać, spektrum alkomatów, którymi dysponuje polska Policja, jest bardzo szerokie. Niemniej tylko w przypadku niektórych z nich wyniki są wiążące prawnie dla osoby badanej.