Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Jakie są sposoby na kaca ?

Opublikowano dnia: wrz 30, 2021

Każdy z nas zna ten scenariusz: ułańska fantazja i poczucie wielkiej mocy wieczorem, podczas imprezy i wielka walka ze złym samopoczuciem dnia następnego. Ból głowy, niekiedy mdłości, drżenie mięśni, suchość w ustach, potworne zmęczenie i problemy żołądkowe to niektóre z objawów stanu, który zwiemy kacem. Czym tak naprawdę jest kac, dlaczego jednych męczy mniej, innych bardziej i przede wszystkim – jakie są skuteczne sposoby na kaca? Sprawdźmy!

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Popularny kac, z którym musi się zmierzyć wiele osób na dzień po spożyciu pokaźnej dawki alkoholu to nic innego jak zatrucie organizmu alkoholem. Winny jest tutaj mechanizm przekształcania alkoholu w aldehyd octowy i w kwas octowy. Odczucia w przebiegu tego typu zatrucia mogą mieć różnorodny przebieg: zależą od masy ciała, stanu zdrowia, płci, a także tego, co jadło się przed, po lub w trakcie spożywania alkoholu. Jedno jest pewne: dla nikogo nie jest to przyjemne. Dlatego już w momencie planowania imprezy warto wiedzieć, jakie są sposoby na kaca, które możemy zastosować jeszcze przed wzięciem pierwszej dawki alkoholu do ust. Kluczem tutaj jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu wystarczającej dawki mikro- i makroelementów.

Co zrobić przed imprezą, aby nie mieć kaca?

Mimo że nie ma sposobu na to, aby uniknąć trującego wpływu procesu trawienia alkoholu w naszej wątrobie, to można jednak go znacząco opóźnić, a zarazem sprawić, że będzie mniej dotkliwy w skutkach. Przede wszystkim, warto porządnie najeść się przed imprezą. Powinien być to sycący posiłek, z dużą zawartością tłuszczu, który zadziała ochraniająco na błonę śluzową żołądka, a pośrednio opóźni wchłanianie alkoholu z żołądka do krwiobiegu w czasie, gdy już będziemy spożywali napoje wyskokowe. Należy też zadbać o dostarczenie organizmowi różnorodnych witamin i minerałów w posiłkach oraz porządnie się wyspać w noc przed spodziewanym spożyciem alkoholu. Już od rana przed imprezą zaleca się palić mniej papierosów, bo nikotyna – zarówno ta spożywana w trakcie picia alkoholu, jak i przed – potęguje jego negatywne działanie. Przygotujmy sobie również na następny dzień pożywną zupę (tj. kapuśniak) lub posiłek bogaty w witaminę C. Według wielu osób, doskonale sprawdza się bigos.

Idealny sposób na kaca? Niemieszanie alkoholi

Przygotowując zaopatrzenie alkoholowe, spróbujmy zaplanować je pod kątem możliwości generowania kaca. Nie od dziś wiadomo że skuteczny sposób na kaca to pozostawanie przez cały wieczór przy jednym rodzaju alkoholu. Jeśli pijemy wino, nie bierzmy do ust piwa. Jeśli pijemy kolorowe drinki, nie próbujmy dodatkowo szampana. Szampan przyspiesza wchłanianie alkoholu ze względu na jego wysokie wysycenie dwutlenku węgla. Taka linia obrony przed kacem uchodzi za jedną z najskuteczniejszych szczególnie w przypadku, gdy w trakcie imprezy spożywamy jednocześnie wiele różnorodnych posiłków, a tak bywa często na tradycyjnych weselach lub wystawnych przyjęciach, gdzie stół uginają się od potraw, które same w sobie mogą nieść ryzyko zatrucia pokarmowego. W połączeniu z alkoholem, wytwarza się mieszanka iście wybuchowa. Dlatego wskazana jest wstrzemięźliwość zarówno w piciu alkoholu, jak i w niezdrowym przejadaniu się w trakcie imprezy.

Jak pić, aby nie mieć kaca?

Dobry sposób na kaca to picie alkoholu z przerwami. Zaleca się, aby przerwa między wchłonięciem każdej kolejnej dawki alkoholu była nie krótsza niż dwadzieścia minut. Jeśli przerwy będą krótsze, przestaniemy panować nad stopniem, w jakim stajemy się pijani. W przerwach pomiędzy poszczególnymi lampkami wina, czy kieliszkami wódki lub kuflami piwa warto wykorzystać na to, aby pić czystą, niegazowaną wodę. Jest to jeden z najsłabszych punktów walki z kacem: niewielu z nas w trakcie imprezy stać na taką zapobiegliwość. Tymczasem, jak wskazują dietetycy i lekarze, jeśli zastanawiamy się co jest dobre na kaca, to właśnie nieodwadnianie się przed i w trakcie spożywania alkoholu. Im większa masa ciała, tym więcej tej wody powinniśmy wypić. Jeśli nie mamy na wyposażeniu czystej wody, możemy spróbować pić soki, aczkolwiek wiele osób reaguje na nie negatywnie w połączeniu z alkoholem. Dotyczy to szczególnie gazowanych i sztucznie barwionych napojów. W sytuacji, gdy regularne popijanie alkoholu wodą w trakcie imprezy nie miało miejsca, spróbujmy wyrobić w sobie nawyk, aby po przyjściu z imprezy do domu wypić co najmniej jedną szklankę wody przed snem. To, co nie jest generalnie polecane na co dzień, tutaj sprawdzi się jako doskonały sposób na kaca dnia następnego.

Jak pozbyć się kaca, który już się pojawił?

Jeśli nie udało nam się zapobiec wystąpieniu kaca giganta i trwa on właśnie w najlepsze, należy sięgnąć po aspirynę lub inny środek przeciwbólowy (ale nie ten, który ma w składzie paracetamol). Już od rana należy zadbać o dobrej jakości posiłek: taki, który będzie pożywny i bogaty w różnorodne substancje odżywcze. Nie należy też zbyt długo zalegać w łóżku. Spacer, lekkie prace domowe, skorzystanie z bieżni – wszystko to będzie lepsze w pozbyciu się nieprzyjemnych skutków poprzednia dnia niż zaniechanie wysiłku fizycznego. Nawet jeśli nasz stan jest wysoce nieprzyjemny, a my czujemy się bez sił, koniecznie zmuśmy się przynajmniej do tego, aby wziąć prysznic. Zadziała orzeźwiająco, a odetkane pory sprawią, że skóra będzie miała ułatwioną wymianę gazową. Doskonale zadziała na nas również kawa, napój izotoniczny oraz oczywiście woda.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że na każdego z nas działają inne sposoby na kaca. Dlatego warto testować, jaki sposób spożywania alkoholu jest dla nas najmniej bolesny w skutkach dnia następnego oraz próbować różnorodnych sposobów na walkę z dolegliwościami wtedy, gdy kac już się pojawił. Po czasie pełnym obserwacji na pewno dotrzemy do prawidłowego wzorca spożywania alkoholu. Na koniec pamiętajmy: nie ma lepszego remedium na złe samopoczucie po spożyciu alkoholu niż… ograniczenie ilości jego spożycia!