Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Istota marginesu błędu alkomatu w postępowaniu karno--procesowym

Opublikowano dnia: gru 2, 2017

Categories: Alkomaty

Tags: alkomat, sprawy karne, policja, błąd alkomatu

Istota marginesu błędu alkomatu w postępowaniu karno- procesowym

 

Alkomaty, które są używane przez służby mundurowe to najwyższej klasy urządzenia dostępne na rynku. Mimo to żaden z nich nie jest w stanie oddać wyniku w 100%. Istnieje bowiem pewien margines błędu, który w ich przypadku wynosi +/- 0.01mg/l.

Taki margines ma bardzo duże znaczenie podczas wykonywanych badań trzeźwości kierowców. Podczas przeprowadzania postępowania karno- procesowego taki wynik może bowiem zaważyć na decyzji podjętej przez sąd. Trzeba zaznaczyć, że badanie zawartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykonuje Policja, jest często jedynym dowodem stanu nietrzeźwości kierowcy.

Najwyższa dopuszczalna wartość zgodnie z prawem to 0,10mg/l. Po uzyskaniu takiego wyniku klasyfikuje się to już jako wykroczenie. Każdy niższy jest dozwolony i nie może być rozpatrywany w sprawie sadowej. W momencie, kiedy kierowca uzyska właśnie taki wynik, jest to przypadek rozpatrywany przez sąd. Jeżeli trzy najbliższe pomiary wskażą wartość równą, bądź niższą, wtedy sąd bierze pod uwagę możliwy margines błędu i musi orzec wyrok na korzyść oskarżonego. Jest to istotne z punktu widzenia kary, jaka grozi za przekroczenie tejże wartości. Wykroczenie wiąże się bowiem z pozbawieniem prawa jazdy na okres do trzech lat.

Tak samo sytuacja klaruje się w przypadku przestępstwa, które tyczy się wyniku 0,25mg/l stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy takim pomiarze następstwem jest oskarżenie kierowcy o możliwość popełnienia przestępstwa. Jest to już bardzo poważne oskarżenie i wiąże się z karą pozbawienia prawa jazdy na okres powyżej trzech lat. W tym przypadku sąd także bierze pod uwagę ewentualny błąd pomiarowy, jeżeli uzyskane wyniki znajdują się na granicy błędu. Jest to więc ogromna różnica dla osoby oskarżonej, ponieważ czyn zostaje wtedy przekwalifikowany z przestępstwa na wykroczenie, co wiąże się z wysokością poniesionej kary.

Żaden alkomat nie może podać wyniku całkowicie pewnego. Trzeba mieć świadomość jego błędu, również w przypadku tak profesjonalnych sprzętów używanych w celach zawodowych przez służby mundurowe. Na postępowaniu karno- procesowym może wynik może zaważyć o klasyfikacji czynu oskarżonego.