Slide background
Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Slide background

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Alkomaty wykorzystywane przez służby mundurowe

Opublikowano dnia: gru 2, 2017

Categories: Alkomaty

Tags: alkomaty, policyjne, służby mundurowe, wzorcowanie alkomatu

Alkomaty wykorzystywane przez służby mundurowe

 

Służby mundurowe korzystają w swoim zakresie z bardzo specjalistycznych alkomatów, które dzielą się na przesiewowe, podręczne oraz stacjonarne. W zależności od etapu postępowania jest wykorzystywany inny rodzaj sprzętu.

Wynik, który jest uzyskiwany podczas badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu stanowi bardzo istotny dowód z punktu widzenia postępowania karnego w sprawie wykroczenia lub przestępstwa. Kary takie wiążą się z pozbawieniem prawa jazdy osoby oskarżonej na okres do trzech lub powyżej trzech lat.

Podczas badania wykonywanego przez Policję zatrzymany kierowca musi wdmuchnąć powietrze z niewielkiej odległości w alkomat przesiewowy. Jest to podłużne, bezustnikowe urządzenie. Wynik wyświetla się w formie zapalonej diody. Jeżeli pojawi się kolor zielony, kierowca może kontynuować swoją podróż. Jeżeli będzie to kolor pomarańczowy lub czerwony, wtedy Policja jest zmuszona przeprowadzić dalsze precyzyjne badania.

Trzeba mieć na uwadze, że wynik z badania alkomatem przesiewowym nie jest dowodem w ewentualnej sprawie sądowej. Jest to jedynie wstępna kontrola, której można dokonywać na dużą skalę. Jednak wynik inny niż kolor zielony jest wskazaniem do prowadzenia dalszych czynności. W takiej sytuacji kierowca jest zobowiązany udać się na dalszą kontrolę. Policja w tym celu używa alkomatu podręcznego lub stacjonarnego. Wynik uzyskany za pomocą takiego sprzętu jest zdecydowanie bardziej precyzyjny. Może on już być dowodem podczas postępowania karnego. Zazwyczaj wyświetla się on na wyświetlaczach LCD, które wskazują wartość niemalże idealną. Istnieje bowiem granica błędu, która wynosi +/- 0,01mg/l, a która decyduje o określeniu wagi popełnionego czynu. Uzyskany wynik pomiarowy może przysłużyć się do sklasyfikowania winy jako wykroczenie lub przestępstwo.

Alkomaty wykorzystywane podczas badania to profesjonalne urządzenia, które spełniają rygorystyczne normy i regulacje. Posiadają liczne certyfikaty jakości, a ich kalibracja jest przeprowadzana tylko w autoryzowanych serwisach.