Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Kiedy można badać pracownika alkomatem?

Opublikowano dnia: lut 17, 2022

Każdy pracodawca, poza rozwojem firmy, ma za zadanie dbać o dobro i bezpieczeństwo swoich pracowników. Jednym z potencjalnych zagrożeń jest nietrzeźwy pracownik na stanowisku pracy. Kiedy pracodawca ma uzasadnione podejrzenie, że dany pracownik jest w stanie nietrzeźwości, może przeprowadzić badanie alkomatem. Co jednak się dzieje, kiedy ze strony pracownika następuje w takiej sytuacji odmowa takiego badania?

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Co to jest badanie trzeźwości?

Badanie trzeźwości pracownika wykonuje się w sytuacji podejrzenia, że dany pracownik jest pod wpływem alkoholu w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Można je wykonać za pomocą badania moczu lub badania krwi. Dopuszczalne jest również badanie alkomatem w pracy. Zgodnie z prawem, pracodawca ma możliwość odsunięcia od pracy pracownika, który w godzinach pracy spożywał alkohol lub stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości. Szczegółowo mówi o tym art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nietrzeźwy pracownik zagraża bezpieczeństwu zarówno swojemu, jak i współpracowników. Taka sytuacja nie jest dopuszczalna również z perspektywy przepisów BHP. Dlatego zgodnie z przepisami pracodawca w sytuacji poważnego podejrzenia nietrzeźwości swojego pracownika może go odsunąć od pracy, a nawet ukarać.

Badanie pracownika alkomatem - kto jest upoważniony?

W świetle obowiązujących przepisów badanie alkomatem w pracy może być przeprowadzone przez pracodawcę lub kierownika, lub osobę upoważnioną. Zabieg ten może mieć miejsce dopiero w sytuacji, kiedy istnieje poważne podejrzenie, że dany pracownik jest pod wpływem alkoholu albo spożywał alkohol w pracy. Następuje wtedy odsunięcie pracownika od czynności służbowych. Pracownik musi być wcześniej powiadomiony o okolicznościach będących podstawą takich podejrzeń. Jedynym badaniem, jakie może zostać przeprowadzona na terenie zakładu pracy, jest badanie za pomocą alkomatu. Jednak żeby do niego doszło, musi być wyrażona zgoda pracownika na jego wykonanie. Dobrze jest, kiedy pracownika podda się badaniu bez żadnych oporów. Niejednokrotnie jednak następuje w takich przypadkach odmowa dmuchania w przysłowiowy balonik. Pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia protokołu przeprowadzanych czynności oraz do przekazania go odpowiednim organom nadrzędnym.

Pracownik odmawia badania trzeźwości.

Każdy pracownik poproszony o poddanie się badaniu alkomatem ma prawo do odmowy takiego badania. Niestety niesie to za sobą szereg nieprzyjemnych czynności. Odmowa wykonania badania alkomatem jest traktowana jako przyznanie się do winy. Jednak nie jest żadnym istotnym dowodem. Często bywa tak, że pracownik obawia się o prawidłowość przeprowadzonego badania, stąd brak zgody z jego strony. W takim momencie pracodawca, posiadając poważne podejrzenia, że pracownik jest nietrzeźwy, musi wezwać policję. Służby porządkowe mają obowiązek stawić się na każde wezwanie do badania trzeźwości. Bez względu na to, czy wezwania dokonał pracodawca, czy pracownik. Policja wzywana jest również w sytuacjach, kiedy doszło do badania pracownika, lecz ten nie zgadza się z wynikiem.Policja, zaraz po przyjeździe do siedziby firmy przeprowadza badanie za pomocą alkomatu. Pracownik ma również prawo do wnioskowania o przeprowadzenie innego rodzaju badań, np. badania krwi. Wykonywane jest ono na koszt pracodawcy. Jednak w przypadku kiedy test wyjdzie pozytywny, pracodawca może zażądać pracownika zwrotu poniesionych kosztów.

Co może spotkać pracownika, który odmówił badania?

Jeżeli badanie alkomatem w pracy nie dojdzie do skutku ze względu na brak zgody pracownika, nie poniesie on żadnych konsekwencji z tego tytułu. Sytuacja może się jednak diametralnie zmienić, kiedy dodatkowe badania potwierdzą obecność alkoholu we krwi. Przede wszystkim pracownik zostanie zobowiązany do zwrotu kosztów przeprowadzonych badań. Pracodawca może również nałożyć na pracownika kary, takie jak wymienione poniżej:- kara upomnienia lub nagany,- kara pieniężna,- dyscyplinarne zwolnienie pracownika z pracy.Dyscyplinarne zwolnienie osoby z pracy jest rozwiązaniem stosowanym w skrajnych przypadkach. Może do niego dojść w przypadku ciężkiego naruszenia przepisów w tym regulaminu pracy. Stan nietrzeźwości pracownika może, lecz nie musi być potraktowane przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W zależności od relacji z pracownikiem, okoliczności powstałej sytuacji, a przede wszystkim wartości pracownika, pracodawca może podjąć decyzję o lżejszym wymiarze kary.

Czy można badać pracownika bez jego zgody?

Uwzględniając wszelkie sytuacje związane z miejscem pracy, przepisy przewidują jedną wyjątkową sytuację, w której można zrobić badanie alkomatem w pracy badania pracownika na obecność alkoholu, nawet kiedy nie wyrazi na to zgody. Jedyny przypadek nadający takie uprawnienia pracodawcy to wypadek przy pracy z udziałem pracownika. Nie ma wtedy również znaczenia forma przeprowadzonego badania. Jeżeli nawet w takiej sytuacji pracownik będzie się upierał i nie wyrazi zgody na przeprowadzenie badania, będzie mu groziła utrata ubezpieczenia.