Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

No special products at this time.

Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka

Opublikowano dnia: paź 28, 2022

Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu potrafi wyraźnie zmienić zachowanie człowieka i wpłynąć na funkcjonowanie jego organizmu. Często wydaje nam się, że odrobina trunku nie zaszkodzi. Należy pamiętać, że alkohol nigdy nie jest obojętny dla zdrowia. Zobacz, w jaki sposób ta substancja wpływa na ludzkie tkanki.

Kiedy ucierpią nasze organy?

Spożywany alkohol przez błony śluzowe jamy ustnej przedostaje się do układu krwionośnego, a stamtąd przenika do wszystkich tkanek. Regularne spożywanie etanolu w nadmiernych ilościach może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze organy. Jedną z typowych dolegliwości towarzyszących osobom nadużywającym alkoholu są zaburzenia akcji serca oraz nadciśnienie tętnicze. Upośledzenie pracy układu krwionośnego wynika z obecności toksyn w organizmie. Osoby pijące dużo napojów wysokoprocentowych są szczególnie narażone na choroby górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Typową dolegliwością alkoholików są wrzody żołądka oraz schorzenia wątroby i trzustki.

Jak alkohol wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego?

Alkohol spożywany w nadmiarze może mieć niekorzystny wpływ na komórki mózgu. Ich obumarcie skutkuje zaburzeniami funkcji poznawczych, problemami z mową, permanentną utratą pamięci, a nawet atakami padaczki. Mózg osoby uzależnionej starzeje się o wiele szybciej, a wieloletnie spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości doprowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.

Alkohol a zaburzenia świadomości

Wielu z nas miewało w życiu imprezę, która zakończyła się tzw. urwanym filmem. Osoby nadużywające alkoholu mogą miewać zaburzenia psychiczne w postaci luki pamięciowej, chwilowej utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet halucynacji i omamów. Kiedy alkomat wykazuje wysokie stężenie alkoholu we krwi, przestajemy panować nad swoim zachowaniem i odruchami. Jeżeli spożywamy napoje wyskokowe okazjonalnie, to sytuacja szybko wraca do normy. Alkoholicy natomiast mogą zmagać się z permanentnymi zaburzeniami psychicznymi.

Stężenie alkoholu we krwi — jak zmienia się nasze zachowanie?

Wpływ alkoholu na zachowanie człowieka jest silnie uwarunkowany stężeniem tej substancji we krwi. Jego poziom najłatwiej jest zmierzyć przy pomocy alkomatu. W zależności od zawartości alkoholu w organizmie, dla każdego stanu wyróżniamy pewne typowe objawy:

  • 0,3‰ - problemy z koncentracją,
  • 0,8‰ - wyraźne pobudzenie, utrudniona koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • 1,5‰ - zaburzenia równowagi, nielogiczne myślenie, opóźniony czas reakcji,
  • 2‰ - bełkotliwa mowa, senność, problemy z poruszaniem,
  • 4‰ - ryzyko zapadnięcia w śpiączkę alkoholową,
  • 5‰ - zatrucie, ryzyko śmierci.

Każdy z nas ma inną tolerancję na spożywany alkohol. Jedni mocno odczują skutki nadużycia napojów wyskokowych, a inni łatwo pozbędą się procentów z organizmu. Warto pamiętać, że spożywany alkohol zostawia ślad we wszystkich organizmach i nigdy nie jest obojętny dla naszego zdrowia.