Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

No special products at this time.

Co to jest kalibracja alkomatu ​​​​​​???

Opublikowano dnia: gru 27, 2016

Categories: Alkomaty

Tags: Co to jest kalibracja alkomatu ​​​​​​???

                                              Co to jest kalibracja alkomatu ​​​​​​???

 

            Coraz więcej osób prowadzących samochody zaopatruje się w domowe alkomaty, by wiedzieć, czy po wczorajszej imprezie mogą usiąść za kółkiem. To dobry pomysł, jednak pamiętać trzeba o paru sprawach.

            Każdy konsumencki alkomat działa w podobny sposób. Wystarczy dmuchnąć w ustnik urządzenia, a ten za pomocą specjalnych czujników ustali, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a także określi w jakim stężeniu. Dlatego warto wiedzieć, że każdy alkomat dla swej skuteczności potrzebuje kilku czynników ponieważ alkomat jako urządzenie precyzyjne, operuje delikatnymi sensorami przez co wymaga regularnego serwisu. Do najważniejszych z nich należy mianowicie jego kalibracja. Kalibracja jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym konfigurującym oprogramowanie alkomatu tak, aby prawidłowo wskazywał wartości alkoholu w pobieranym powietrzu. Kalibracja polega na poddaniu alkomatu testom i wyznaczeniu jego sprawności na specjalnych symulatorach BAC, dzięki którym można podać do urządzenia próbkę powietrza o odpowiednio zadanych parametrach (sile przepływu, temperaturze oraz stałym stężeniu alkoholu) zbliżonych do parametrów próbki pobieranej w trakcie wykonywania "normalnego" badania.

W przypadku gdy wyniki różnią się od rzeczywistości, resetuje się oprogramowanie i ustawia początkowe wartości nominalne. Prawda jest taka, że profesjonalny alkomat, wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych, abyśmy mieli pewność, że prezentowane przez niego wyniki są w 100% poprawne. Dlatego warto na początku swojej przygody z alkomatami zainwestować kilkadziesiąt złotych więcej i kupić porządne, markowe urządzenie, które będziemy mogli długo użytkować, dokonując okresowych przeglądów technicznych i kalibracji. Częstotliwość kalibracji urządzenia zależy od: typu alkomatu i zastosowanego w nim sensora, intensywności jego wykorzystywania, ilość przeprowadzanych prób, sposobu użytkowania, warunków przechowywania itp. Zaleca się wykonywanie kalibracji przynajmniej raz na 6 miesięcy dla alkomatów wyższej klasy lub po określonej ilości badań podanej przez producenta w instrukcji obsługi. Dla alkomatów niższej klasy okres ten zazwyczaj jest krótszy.

            Kiedy należy przeprowadzić kalibracje alkomatu​​?

  • Bez względu na rodzaj zastosowanego sensora alkomat należy kalibrować jeżeli wynik po wykonaniu badania osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00‰.
  • Bez względu na rodzaj zastosowanego sensora alkomat należy kalibrować jeżeli wynik po wykonaniu badania osoby po spożyciu alkoholu jest 0,00‰.
  • Kalibruj alkomat zawsze wtedy gdy nie jesteś pewien jego wskazań.
  • Brak jakiejkolwiek reakcji alkomatu podczas wykonywania testu oznacza konieczność kalibracji
  • Kalibracja jest konieczna zawsze wtedy jeżeli wyświetla się napis CAL.
  • Gdy po spożyciu alkoholu wynik trzech wykonanych badań w jednakowych odstępach czasu (15-20 minut) jest jednakowy i się nie zmienia.
  • Jeżeli alkomat przez długi okres czasu był przechowywany w temperaturach innych niż podane są w instrukcji dla danego alkomatu.

            Mając na uwadze swoje zdrowie i bezpieczeństwo należy pamiętać, że alkomat to  urządzenie elektroniczne, które ma prawo w każdej chwili się uszkodzić lub rozkalibrować. Dlatego systematycznie kontroluj stan swojego alkomatu oraz wykonuj jego przeglądy w serwisie na urządzeniach, które potwierdzą jego prawidłowe działanie. Kalibracja alkomatu to podstawa i gwarancja prawidłowych odczytów wykonywanych badań.