Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

No special products at this time.

Czy jazda po alkoholu ujdzie kierowcom na sucho?

Opublikowano dnia: gru 2, 2017

Categories: Alkomaty

Tags: alkomaty, policja, zima, alcoblow

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami ze świata mediów, na policję padło podejrzenie o przeprowadzanie nie do końca wiarygodnych badań wykorzystywanymi przez nich alkomatami. Powodem tego przypuszczenia jest domniemanie, iż testy przeprowadzano w temperaturze poniżej -5 stopni Celsjusza.

Od razu jednak postanowiono wyjaśnić wątpliwości. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji w Lublinie posługuje się alkomatami firmy Dräger oraz Alco-Sensor. Urządzenia te posiadają blokadę, dzięki której wykonanie badania w niekorzystnych warunkach nie jest możliwe. Zakres temperatury, w której mogą działać wspomniane alkomaty obejmuje od -d do +45 stopni w przypadku pierwszej firmy, a 0 do 40 stopni w przypadku modeli drugiej marki. Temperatura nie jest również żadną tajemnicą dla osób badanych. Po przeprowadzeniu testu alkomaty wydają druki, na których znajduje się informacja o temperaturze. Nie można więc w żaden sposób podważyć wiarygodności testów.

Zimą, gdy temperatura spada poniżej wspomnianych już -5 stopni Celsjusza, policja zaprasza osobę podejrzaną o przebywanie w stanie nietrzeźwym do radiowozu, w którym panuje optymalna temperatura. W takich warunkach nie ma przeciwwskazań do tego, by dokonać pomiaru. Zawsze może on być powtórzony na terenie jednostki policji, a w razie wątpliwości, osoba podejrzewana o nadużycie alkoholu ma prawo do badania krwi.

Polskie prawo dopuszcza prowadzenie pojazdów osobom, u których stężenie alkoholu w organizmie nie przekracza 0,2 promila. Jeśli natomiast wynik wskazuje na wartość między 0,2 a 0,5 promila, popełnia się wykroczenie. Karą przewidywaną za takie wykroczenie jest pozbawienie kierowcy prawa jazdy na minimum sześć miesięcy. Decyzję w tej kwestii podejmuje sąd. Skazany kierowca musi również opłacić grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek, wtedy grzywna wzrasta nawet do 10 tysięcy złotych.

Nie trzeba zatem martwić się o brak wiarygodności przeprowadzanego badania stanu trzeźwości. Odbywa się ono zgodnie z prawem i możliwościami sprzętowymi.