Slide background

 339zł

 TYLKO

Slide background

ALKOMAT AF-35 PREMIUM

POLICYJNY SENSOR ELEKTROCHEMICZNY

DOŻYWOTNIA
GWARANCJA

WYKRYWA
TYLKO ALKOHOL

PLATYNOWY
SENSOR

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

No special products at this time.

Jak wybrać alkomat ​​​?

Opublikowano dnia: gru 27, 2016

Categories: Alkomaty

Tags: Jak wybrać alkomat ​​​?

Jak wybrać alkomat ​​​?

            Kto z Nas nie raz po imprezie obudził się rano z pytaniem „ Czy może usiąść za kierownicę” ​​​? Pewnie tak naprawdę wiele osób. Wtedy na pewno pomocny okazałby się podręczny alkomat, który pomógłby nam rozwiać wszystkie wątpliwości. W dzisiejszych czas coraz więcej osób prowadzących samochód sięga po domowe alkomaty. Alkomat w domu naprawdę się sprawdza, szczególnie jeżeli na drugi dzień po imprezie masz gdzieś jechać,wtedy jest niezastąpiony.

            W Polsce odróżniamy stan nietrzeźwości, zagrożony wyższą karą i stan po spożyciu alkoholu. Zgodnie z polskim prawem karnym stan nietrzeźwości zachodzi, wtedy gdy:

1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  1. zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  2. obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym. Zgodnie z treścią tych przepisów, ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli prowadząc w stanie nietrzeźwości, kierowca spowoduje wypadek musi liczyć się ze znacznie wyższą karą (nawet do 15 lat pozbawienia wolności). Sąd orzeknie również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (od 1 do 10 lat lub dożywotnio). W związku z powyższymi karami, domowy alkomat cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Posiadając to urządzenie możemy w każdym momencie upewnić się jaki mamy poziom alkoholu we krwi aby nie ryzykować zdrowia i życia swojego a także innych kierując pod jego wpływem. Nasz komfort jazdy będzie dużo większy gdy poczujemy się bezpiecznie i swobodnie za kierownicą mając dowód w postaci odpowiedniego wyniku na alkomacie. Wybierając alkomat trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze powinien być wysokiej jakości, najlepiej z jakimś certyfikatem. Kiepskie, tanie urządzenia potrafią mocno zafałszować wynik, nawet zaniżając. A pewnie nikt z Nas nie chciałby się rozczarować. Drugim warunkiem jest prawidłowe, zgodne z instrukcją użytkowanie, co wcale nie jest takie oczywiste, szczególnie w stanie lekkiego upojenia. Obecnie na rynku dostępne są trzy grupy alkomatów:

  1. z sensorem półprzewodnikowym – znajduje się w najtańszych urządzeniach. Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, powierzchnia elektrody utlenia się. Wpływa to na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Grupa ta jest najbardziej popularna, także ze względu na niewygórowaną cenę. Niestety oszczędzając narażamy się na niedokładny pomiar bowiem alkomaty posiadające sensor półprzewodnikowy nie gwarantują nam dokładnych wyników.
  2. z sensorem elektrochemicznym – to obecnie najpopularniejsza metoda wykrywania alkoholu. Tego typu alkomaty wykorzystuje policja oraz niektóre firmy.
  1. z sensorem spektrofotometrycznym – jest to najdroższy typ alkomatów stacjonarnych, które oferują najdokładniejsze wyniki mogące służyć jako dowód w sądzie. Do działania wykorzystują podczerwień.

Nie bez znaczenia pozostają także inne czynniki, które wpływają na jakość i dokładność pomiaru. Należą do nich m.in. wielkość czujnika ( im mniejszy czujnik, tym mniej dokładny wynik zostanie pokazany ), czujnik przepływu powietrza ( aby wykonać prawidłowo badanie należy wdmuchać przez ustnik określoną ilość powietrza ), ilość pomiarów a także ustnik. Dodatkową zaletą będzie jeżeli nasz alkomat będzie posiadał większą ilość ustników, które będzie można wymienić w alkomacie lub pożyczyć w razie takiej konieczności. Jeżeli zdecydujecie się na zakup alkomatu nie warto na nim oszczędzać. Na cenę alkomatu ma wpływ przede wszystkim przyznanie atestu. Atest gwarantuje, że alkomat podaje wiarygodne wyniki pomiarów. Testy przeprowadzane za pomocą pozostałych urządzeń należy traktować jedynie orientacyjnie.

            Pamiętaj! Wykonanie testu alkomatem ma charakter informacyjny, który ma ustrzec kierowców przed wsiadaniem do samochodu po wypiciu alkoholu. Wynik uzyskany przez alkomat konsumencki określany jest jako pomiar orientacyjny.